Розподіл між споживачами обсягу спожитих у будівлі комунальних послуг
26 березня 2022 року були внесені зміни до Методики розподілу між споживачами обсягу спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої Наказом Міністерства розвитку громад та територій №315 від 22.11.2018 р.
Методика буде застосовуватися по відношенню до всіх без виключення споживачів.
Всі комунальні послуги, що споживає багатоквартирний будинок - це спільна відповідальність мешканців цього будинку та його співвласників. Перехід до таких принципів на рівні держави було започатковано іще в 2015 році із прийняттям Закону Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку. Методика, затверджена Наказом Мінрегіону №315, логічно продовжує трансформаційні процеси і спрямована на досягнення кінцевої мети - навчити кожного споживача як коректному та вчасному обліку індивідуально спожитого, так і випрацювати спільну відповідальність мешканців багатоквартирного будинку за спожиті комунальні послуги.
Можливі три варіанти, в залежності від наявності чи відсутності загальнобудинкового лічильнику води.
- Для будинків, де встановлено загальнобудинковий лічильник води і всі споживачі мають індивідуальні лічильники:
- ідеальний та найбільш безболісний випадок, коли обсяг спожитої води за показаннями загальнобудинкового лічильника за місяць розподіляється пропорційно між всіма квартирами і відповідає фактичному споживанню (за умови коректної та вчасної передачі показань лічильників споживачами щомісяця)
- Для будинків, де встановлено загальнобудинковий лічильник води, але частина споживачів має квартирні лічильники, а частина - ні:
- менш сприятливий для споживача варіант, але перевагу, знову ж таки, матимуть абоненти з квартирними лічильниками, які вчасно та коректно передають Вишгородському МКП «Водоканал» показання (щомісяця з 25 по 30 (31) число), адже вони будуть вирахувані з загального обсягу, що підлягає розподілу. В зоні ризику опиняються абоненти БЕЗ індивідуальних лічильників - більша частину небалансу (різниця між показаннями загальнобудинкового та всіх індивідуальних лічильників у будинку) впаде саме на їхні плечі.
- Для будинків, в яких не встановлено загальнобудинковий лічильник води:
- за розрахунковим методом: за аналогією з попереднім варіантом, більш комфортно почуватимуться споживачі з квартирними лічильниками, які щомісяця передають підприємству показання своїх лічильників.
ВАЖЛИВО: розподіл спожитої води відобразиться також і у розподілі послуги з водовідведення. Обсяг перерозподілу може мати як додатне, так і від’ємне значення.
Для того, щоб зменшити перевантаження через перерозподіл необхідно:
- вчасно і в повному обсязі передавати щомісяця з 25 по 30(31) число показання індивідуальних лічильників;
- обов’язково встановити індивідуальний лічильник, якщо його не було;
- дотримуватися міжповірочного періоду лічильника (раз на 4 роки);
- поцікавитися в управителя будинку (ОСББ, Управляючої компанії), чи визначено в Договорі з Вишгородським МКП «Водоканал» витрати води на загальнобудинкові потреби;
- пересвідчитися, що управитель будинку засвідчує Актами всі витоки із внутрішньобудинкових мереж із встановленням винної особи, адже інакше втрати ляжуть також на плечі споживачів.
Розподіл спожитої води згідно нової Методики відобразиться і на розподілі послуги з водовідведення.
Просимо поставитися з розумінням до того, що Підприємство не є ініціатором таких нововведень, а лише керується у своїй діяльності чинними нормативними Актами Міністерства розвитку громад та територій України. Детальніше ознайомитися з Методикою можна за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18#Text