ПЕРЕДАТИ ПОКАЗНИКИ ТА ОПЛАТИТИ  ОПЛАТА

 

 

 

  • Головна
  • Новини
  • У Вишгороді успішно реалізовано ЕСКО-пілот сонячної станції потужністю 100 кВт
  10 вересня на одному з об’єктів ВМКП «Водоканал» відбулася виїзна нарада щодо проекту ПРООН «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель у малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО», на  якій запрошені представники різних структур, міністерств та підприємств ознайомилися з ефективною співпрацею місцевої влади та українського бізнесу у реалізації проектів сонячних станцій.
  У ході візиту було окреслено специфіку роботи насосної станції, її потужність та основне обладнання. Йшлося про роль насосної станції у життєдіяльності міста, про ефективність роботи сонячної станції та відсоток економії завдяки СЕС.
«Суть ЕСКО-механізму проста. Енергосервіс передбачає, що ЕЕ заходи на Водоканалі впроваджуються ЕСКО-компаніями за власні кошти, а повернення інвестицій здійснюється виключно з економії енергоресурсів, яка досягається енергоефективним рішенням ЕСКО протягом дії контракту.
  Головною перевагою ЕСКО-механізму є те, що громада не витрачає жодних коштів на реалізацію проекту. Всі витрати (проектування, комплектація, монтаж) несе ЕСКО-компанія», – наголосив під час зустрічі Роман Палагусинець, ЕСКО- аналітик проекту ПРООН «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО». – Більше того, всі витрати, пов’язані з обслуговуванням та можливим ремонтом протягом дії ЕСКО-договору, а це може бути до 15 років, здійснюватимуться енергосервісною компанією відповідно до умов договору».
  Важливо також, що по завершенню ЕСКО-договору все обладнання буде безкоштовно передано у власність громади. А отже, об’єкти  критичної інфраструктури без жодних капіталовкладень отримують сучасне ЕЕ обладнання та професійне управління протягом строку договору, не збільшуючи при цьому витрат бюджету.
 «Вишгород був одним із найперших міст Київської області, які звернулись до нашого проекту за допомогою реалізувати ЕСКО-проект щодо сонячної станції на Водоканалі. У грудні минулого року ми проаналізували об’єкти Водоканалу, розрахували їх інвестиційну привабливість та надали повний інституційний супровід під час публічного тендеру в Прозоро для залучення ЕСКО-інвестицій, – додав Роман Палагусинець. – У лютому був укладений ЕСКО-договір між Водоканалом та ЕСКО-компанією, і вже в червні була запущена перша черга сонячної станції потужністю 100 кВт, а в наступному році буде добудовано ще на 50 кВт».
 Звичайно, сонячні електростанції не можуть вирішити всі складні проблеми, пов’язані з війною, але вони можуть стати життєво важливим джерелом електроенергії. Тобто, забезпечувати мінімальне постачання води жителям міст, коли інші джерела енергії недоступні. Такі сталі рішення продовжуватимуть приносити користь Вишгородській громаді протягом наступних двох десятиліть, сприяючи розвитку та стійкості.
 «Сонячна станція, яка реалізована на насосній станції Водоканалу, у перспективі після війни дозволить гальмувати ріст тарифів та зменшувати споживання традиційної електроенергії.
Більше того, ми плануємо реалізувати другий ЕСКО-СЕС проект у місті для КНП «Вишгородська центральна районна лікарня» ВМР і вже проходимо тендерні процедури в Прозоро.
Важливо, що розподілена сонячна генерація на обʼєктах критичної інфраструктури здатна кардинально змінити енергетичну систему громад та зробити її більш стійкою. Саме тому ми вдячні команді проекту ПРООН, які активно допомогли нам всього за 6 місяців реалізувати проект сонячної станції для Водоканалу і продовжують допомагати по інших закладах», – розповів заступник Вишгородського міського голови Віталій Сардак.
 Фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою ВМКП «Водоканал» Тетяна Малоока зазначила, що підприємство стало четвертим Водоканалом в Україні, де встановлено СЕС за ЕСКО-механізмом і, що важливо, не витратило жодних коштів на СЕС, все виконала ЕСКО-компанія на умовах енергосервісного договору. Також пані Тетяна розповіла про особливість Водоканалу і про те, який ефект дає сонячна станція.
 «Технологічне обладнання на цьому об’єкті Водоканалу забезпечує питною водою частину м. Вишгород, а постійні ракетні обстріли енергетичної інфраструктури створюють ризики водопостачання населенню. Тому особливо гостро стало питання будівництва сонячної станції, яка б дозволила мати незалежне та децентралізоване джерело електроенергії. Відтак було прийнято рішення використати ЕСКО-механізм, який ми дуже швидко реалізували завдяки проекту ПРООН.
 Ми очікуємо, що СЕС генеруватиме близько 100 тис. кВт-год чистої електроенергії на рік. Це дозволить отримати 10 % зеленої електроенергії від нашої річної потреби та заощадити понад 1,3 млн грн щорічно.
  Тільки за перші два місяці завдяки СЕС ми зекономили понад 236 тис. грн, з яких 90 відсотків повертаємо інвестору за умовами ЕСКО-договору. Якщо така динаміка збережеться в наступні роки, то контракт завершиться не через 12 років, а десь за 7-8 років і вся економія належатиме нам».
Ватро зазначити, що першу чергу проекту мережевої сонячної станції потужністю 100 кВт було реалізовано всього за 2,5 місяці та встановлено якісне обладнання європейського виробника. Станція запущена в червні цього року і лише за липень місяць СЕС згенерувала 18 тис. кВт-год зеленої електроенергії, що дозволило ВМКП «Водоканал» заощадити до 36 % місячного споживання традиційної електроенергії.
  «Друга черга потужністю 50 кВт буде встановлена в наступному році. Ми вже розпочали проектування.
Строк служби сонячної станції – 25 років. Договір завершиться десь за 7-8 років, і все обладнання буде безкоштовно передано Водоканалу. Отже, ще 15 років підприємство використовуватиме СЕС з ККД в 95 %», – повідомив Петро Бочюла, директор ТОВ «Київ ЕСКО».
На жаль, постійні ракетні обстріли росії продовжуються та призводять до руйнації об’єктів генерації електроенергії в містах. Це утворює величезний дефіцит електроенергії, зокрема для об’єктів критичної інфраструктури міст України.
  ПРООН в Україні всіма силами щодня намагається допомагати містам мінімізувати втрати та ставати більш енергетично незалежними та автономними. Зокрема, на це спрямований проект ПРООН «Усунення бар’єрів ЕСКО».
 На сьогодні ЕСКО-механізм є одним з дієвих інструментів для українських громад, який дозволяє залучати український бізнес до будівництва сонячних електростанцій для потреб критичної інфраструктури міст. І навіть зараз, попри війну, українські ЕСКО-компанії продовжують інвестувати в енергоефективні проекти та проекти відновлюваної енергетики в містах.
 
 
 
 
Вишгородське МКП “Водоканал”

Диспетчер - 22-722 (цілодобово)

Адреса:
07300, вул.Набережна, 8-а,
м. Вишгород,  Київська обл.
Телефон, факс:
(04596) 23-354 (приймальня)
Графік  роботи підприємства :

  • пн.- чт. з 08-00 до 17-00,
  • пт.: з 08-00 до 16 00,
  • сб,нд.:  вихідний день

Обідня перерва з 12:00  до 13:00

Де ми знаходимось